Yurtdışına çıkış işlemleri zorlaştı! – Yurt dışı çıkış yasağı kimlere geldi? Ne kadar sürecek?

yurtdisi-cikis-ohal-pasaport-kamu-memur-klipizlesene

Yurtdışına çıkış işlemleri zorlaştı!, Yurt dışı çıkış yasağı kimlere geldi?, Ne kadar sürecek?

Yaşanmış olan darbe vakalarından sonrasında nerede ise her mevzuda değişikliğe gidildi ve sınırlamalar getirildi. Rektörlerden dekanlara kadar birçok kişinin gözlatına alınması ile beraber yurtdışına çıkış işlemleri için de sınırlama yapılmış oldu. Kamu çalışanları için de getirilen yurt dışına çıkış yasağı için bazı istisnalar uygulanmış olduğu açıklandı. İstisnai durumlar olması ise yurt dışı çıkış yasağı kimlere geldi sorusuna niçin oldu. Yazları birçok kişinin yurtdışına çıkış yapacağı düşünüldüğü için bu mevzuda şimdiden büyük önlemler alındı. Bu önlemlerden bazıları Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı’nda uygulanmaya başlandı. Yurtdışına çıkmak isteyen kişilerin uzun kuyruklar oluşturduğu havalimanında gri geçişlik ve yeşil geçişlik ile KKTC’ye gitmek isteyenlerin çıkış işlemleri yapılmadı. Geçişlik kontrolü icra eden polisler çıkış yapmak isteyenlerin kimlik bilgilerinde merkeze bildirildiğini uçabilir bilgisi gelenlerin işlemlerinin yapılacağını ifade etmiş olduğu söylendi. Yurtdışına çıkış yasağı ne kadar sürecek bilgileri ile Ajanshaber.com’da.

YURTDIŞINA ÇIKIŞ İŞLEMLERİ ZORLAŞTI

Darbe vakasından dolayı meydana getirilen gözaltılar ve öteki emek harcamalar hız kazanmıştır. Yurtdışına çıkış işlemleri de bu kapsamda zorlaştırıldı. Çıkış işlemleri ile ilgili hükümetin yeni bir düzenleme başlatmış olduğu açıklandı. İlk olarak kamu personeline yurtdışına çıkış yasağı getirildi ve memurların senelik izinlerinin iptal edilmiş olduğu açıklandı. Bunun yanı sıra yeşil pasaporta haiz olan kamu çalışanları için ise istisnalar uygulanacağı duyuruldu. Bu pasaporta haiz olan kişilerin yurtdışına çıkış işlemleri için ilk olarak çalmış olduğu kurumdan kuruma bağlı bulunduğunu belirten belge alması gerekiyor. Yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşların ise SGK bildiriminde bulunması gerektiği ifade edildi. Ek olarak YÖK’ten mevzu ile ilgili “YÖK tüm üniversitelere (devlet/vakıf) bir yazı göndererek yurt haricinde bilimsel nitelikli emek harcamalar gerçekleştirilmesi amacıyla meydana getirilen görevlendirilmelerin (rektörler dahil) ikinci bir talimata kadar durdurulmasını, yurt haricinde bu kapsamda emek harcama meydana getiren akademisyenlerin durumlarının ivedilikle incelenerek yurt haricinde bulunmasında bir zorunluluk görülmeyenlerin en kısa sürede geri çağrılmasını istedi.” denildi.

YURT DIŞI ÇIKIŞ YASAĞI KİMLERE GELDİ?

Yurtdışına çıkış yasağı birçok kişiyi etkiledi. Yurtdışına çıkış yasağı, tüm kamu çalışanlarını kapsıyor. Bunlar içinde rektörler, dekanlar ve öteki akademisyenler de içeriyor. Fakat yeşil geçişlik kullanan kamu çalışanı çalmış olduğu kurumdan belge almış olduğu takdirde yurtdışına çıkış işlemleri yapabiliyor. Vatandaşları da kapsayan yasaklar da SGK’dan belge alma zorunluluğu getirildi. YÖK açıklamasında “İkinci bir yazımıza kadar 2547 sayılı Kanun’un 39. maddesinin son fıkrası* hariç olmak suretiyle rektörler de dâhil anılan Kanun maddesi uyarınca yurt dışına öğretim elemanı görevlendirilmemesi, bu madde kapsamında yada internasyonal anlaşmalar gereği halen yurt haricinde görevli bulunan öğretim elemanlarının durumlarının bilimsel olarak değerlendirilerek yurt haricinde bulunmasında bir zorunluluk görülmeyenlerin en kısa sürede yurda dönüşlerinin sağlanması hususunda gereğini önemle rica ederiz. (*2547 sayılı Kanun’un 39. maddesinin son fıkrası: Yurt haricinde yer edinen Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Kazakistan’daki Ahmet Yesevi Üniversitesi’ne YÖK tarafınca önerilip MEB onayıyla meydana getirilen görevlendirmelerdir. Bu görevlendirmeler dolayısıyla YÖK ve sonrasında MEB’in onayından geçmektedir.)” ifadelerine yer verdi.

YURTDIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI NE KADAR SÜRECEK?

Yurtdışına çıkış yasağı ne kadar sürecek sorularına ise meydana getirilen açıklamalar sonrasında cevap aranmaya başlandı. Yurtdışına çıkış yasağının ne kadar süreceğine dair hemen hemen yetkililerden kati bir izahat gelmedi. Fakat yasakların operasyonlar tamamlanana kadar süreceği yani ohal süresince devam edeceği (3 ay) tahmin ediliyor.

Yurtdışı Çıkışıyla ilgili özet informasyon aşağıdaki gibidir:

Geçişlik kontrolünde, düzgüsel  pasaportlu vatandaşlara yaptıkları iş sorulmakta ve bunu kanıtlayacak bir belge istenmekte. Bu yüzden yanınızda kesinlikle işyeri kimliği yada işyerinden alınmış bir yazı olmalı.

İşverenlerin de haiz olduğu iş yeri belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

Herhangi bir yerde çalışmayanlar sigortasından yararlandığı yakınının sigorta dökümlerini yanında bulundurmak zorundadır . Emekli ya da bağkura bağlı çalışıyorsanız da yanınızda mutlaka SGK dökümleri olmalıdır.

Yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilerin yanlarına ne olursa olsun talebe belgesi alması gerekiyor.

Kamu çalışanlarından çalışmış oldukları kuruma ilişkin ıslak imzalı bir yazı istenmektedir. Yazıda da “yurtdışına çıkmasına engel bir durumu yoktur” ibaresi ne olursa olsun yer almalıdır.

Etken olarak kamuda çalışan yeşil pasaportlular havalimanında ilkin vize ihlal kısmına gitmeliler. Burada GBT araştırması yapıldıktan sonrasında bilet, geçişlik ve çalmış olduğu kurumdan alınan “yurtdışına çıkmasına engel bir durumu yoktur” ibaresi olan yazı istenmekte.

Yeşil pasaportlu emeklilerden vize ihlal kısmına gittikten sonrasında bir tek geçişlik ve bilet isteniyor. GBT araştırmasında bir problem olmadığı takdirde uçmalarına izin verilir.

Asker emeklilerinin GBT’si için başka bir bölümle irtibata geçilmektedir.

Yalnız nüfus cüzdanıyla girilebilen KKTC ve Gürcistan’a giden kişiler de aynı evrakları yanında bulundurmalı.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

  • yurt dışına çıkış yasağı kimlere uygulanır

1 Yorum


  1. Bütün hainlerin kaçmadan yargılanmasını düşünüyorum

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir